embank
07 اسفند 1401 - 17:32

وزیر خارجه ایران دوشنبه در نشست شورای حقوق بشر سخنرانی می‌کند

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه در نخستین روز نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، طبق گزارش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل دوشنبه (۲۷ فوریه، هشتم اسفند) به آغاز جدیدترین و طولانی‌ترین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل کمک خواهد کرد که وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، یک نماینده ارشد روسیه و وزرای خارجه فرانسه و آلمان در بین تعداد زیادی از مقاماتی هستند که قرار است در آن شرکت کنند. 

طبق این گزارش، آغاز نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل که بیش از پنج هفته‌ ادامه خواهد داشت، در میانه نگرانی‌های حقوق بشری از جمله در خصوص جنگ اوکراین و خشونت جدید بین طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی برگزار می‌شود و مجموعه گسترده‌ای از مسائل حقوق بشری از جمله تبعیض، آزادی دین، حق مسکن یا تاثیر مضر تحریم‌های اقتصادی بر مردم عادی و وضعیت کشورهایی چون افغانستان، سوریه، میانمار، نیکاراگوئه و سودان جنوبی را مورد بررسی قرار خواهد داد. 

چهل و هفت کشور در بالاترین نهاد حقوق بشر سازمان ملل مستقر در ژنو عضویت دارند و این جلسات در سال سه بار برگزار می‌شود. 

به نوشته این گزارش، دوشنبه در میان سخنرانان بعد از گوترش، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران بین سخنرانی‌های آنالنا بائربوک و کاترین کلونا وزرای خارجه آلمان و فرانسه سخنرانی خواهد کرد. چین گانگ وزیر خارجه چین هم قرار است سخنرانی ویدئویی داشته باشد. 

روسیه هم قرار است در بالاترین سطح از زمانی که مسکو سال گذشته عضویت خود در این نهاد سازمان ملل را تعلیق کرد، شرکت کند و سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه این کشور را در جلسه روز پنجشنبه نمایندگی خواهد کرد. آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا هم قرار است در همان روز سخنرانی ویدئویی انجام دهد. 

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1059132